Kalkulator płynności w firmie: wskaźnik płynności szybkiej (Quick Ratio)

Wskaźnik płynności szybkiej

Wskaźnik płynności szybkiej (ang. Quick Ratio) pokazuje w jakim stopniu jednostka jest w stanie pokrywać swoje zobowiązania krótkoterminowe z posiadanych środków pieniężnych, należności krótkoterminowych, przeznaczonych do obrotu papierów wartościowych i innych inwestycji krótkoterminowych (tj. aktywów obrotowych, które najprościej upłynnić bez konieczności sprzedaży zapasów).

Inne nazwy wskaźnika to:

  • wskaźnik szybki,
  • wskaźnik płynności II stopnia (wg. terminologii GUS),
  • wskaźnik płynności przyśpieszonej,
  • Quick Ratio,
  • Acid-Test Ratio.

Interpretacja wskaźnika

  • Wartość wskaźnika powyżej 1,5 oznacza nadpłynność. Majątek obrotowy, który nie został odpowiednio zagospodarowany, może kumulować się na rachunkach bankowych lub na lokatach krótkoterminowych bądź overnight, nie generując adekwatnych zysków. Inną możliwą przyczyną nadpłynności może być nadmierne kredytowanie klientów firmy.
  • Wskaźnik pomiędzy 1,5 a 1,2 może być w niektórych przypadkach interpretowany jako nadpłynność finansowa. Nie jest to poziom wzorcowy, jest jednak zbliżony do optymalnego.
  • Za optymalny poziom płynności szybkiej uznaje się zazwyczaj przedział między 1,2 a 1. Jednostka posiada wówczas należności i inwestycje krótkoterminowe pokrywające w całości zobowiązania wymagalne w ciągu 12 miesięcy. Jednocześnie nie występuje nadpłynność finansowa.
  • Co do zasady wskaźnik płynności szybkiej na poziomie między 1 a 0,7 stanowi niepokojące zjawisko. Przedsiębiorstwo nie posiada należności krótkoterminowych oraz środków pieniężnych ani innych krótkoterminowych aktywów finansowych pozwalających na pokrycie swoich zobowiązań krótkoterminowych. Stan ten nie powinien zagrażać funkcjonowaniu przedsiębiorstwa pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej strategii gospodarowania zapasami.
  • Spadek wskaźnika poniżej 0,7 oznacza utratę płynności.

Interpretacja ewentualnych różnic pomiędzy wskaźnikiem płynności szybkiej a wskaźnikiem płynności bieżącej

Interpretując wskaźnik Quick Ratio zaleca się porównanie wyników wskaźnika płynności szybkiej ze wskaźnikiem płynności bieżącej. W sytuacji, gdy oba wskaźniki pozostają w zalecanych poziomach a różnica między nimi jest niewielka, może świadczyć to o efektywnym gospodarowaniu zapasami w firmie. Gdy rozpiętość między wskaźnikami jest znaczna, z reguły oznacza to wysoki stan zapasów – zaleca się wówczas sprawdzenie struktury zapasów, na przykład czy problemem są niezagospodarowane materiały, półprodukty i produkty w toku, czy też przedsiębiorstwo ma produkty gotowe o znacznej wartości, których nie może sprzedać.

Jak ustalić płynność szybką przedsiębiorstwa?

Wskaźnik płynności szybkiej liczy się według następującego wzoru:


Jeżeli posiadają Państwo e-sprawozdanie finansowe wskaźniki płynności mogą zostać łatwo obliczone przy pomocy naszego automatycznego kalkulatora. Wystarczy tylko wczytać plik XML lub XAdES ze sprawozdaniem finansowym spółki i kliknąć w „Płynność” po lewej stronie ekranu.


Kalkulator wskaźników finansowych mojeanalizy.pl nie będzie w stanie obliczyć wskaźnika płynności szybkiej dla przedsiębiorstw finansowych oraz dla jednostek stosujących uproszczenia w sprawozdawczości. W przypadku wykrycia wewnętrznych sprzeczności w sprawozdaniu wskaźnik również nie zostanie obliczony.

Sprawdź darmowy kalkulator online do analizy finansowej na stronie mojeanalizy.pl

Raport dostępny jest za darmo, można go pobrać w wersji PDF

Czytnik e-sprawozdań