Poradnik

Jak otworzyć sprawozdanie z działalności zapisane w pliku XML?

Sprawozdania z działalności jednostki są często publikowane w formatach XML lub XAdES. Pokazujemy, jak odkodować sprawozdanie i pobrać je w formacie pozwalającym na odczyt.

W skrócie

Aby otworzyć sprawozdanie z działalności w formacie xml lub xades:

Gdzie publikowane są sprawozdania z działalności polskich firm?

Sprawozdania z działalności są składane w Krajowym Rejestrze Sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dokumenty te są publikowane w Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF), dostępnym pod linkiem https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df.

Ze względu na konieczność opatrzenia sprawozdania z działalności podpisem elektronicznym dokumenty te są nierzadko dostępne jedynie w formatach pdf.xades, pdf.xml lub po prostu xml/xades. Pojawia się zatem pytanie, jak odczytać sprawozdanie z działalności zapisane w pliku xml lub xades?

Odczyt sprawozdań z działalności

Z technicznego punku widzenia plik pdf.xml lub pdf.xades polega na a) opatrzeniu dokumentu znacznikami zawierającymi informacje o dokumencie i podpisie elektronicznym oraz b) zakodowaniu treści pliku pdf w schemacie base64. Aby móc w łatwy sposób pobrać i odczytać odkodowaną treść dokumentu jakiś czas temu udostępniliśmy czytnik pozwalający na pobranie pliku pdf. Wystarczy tylko wczytać zakodowany plik i pobrać odkodowaną zawartość.

Co zawiera sprawozdanie z działalności?

Zgodnie z art. 49 ust. 2 Ustawy o rachunkowości sprawozdanie z działalności jednostki powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:

  1. zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego;
  2. przewidywanym rozwoju jednostki;
  3. ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju;
  4. aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej;
  5. udziałach własnych,
  6. posiadanych przez jednostkę oddziałach (zakładach);
  7. instrumentach finansowych w zakresie: a) ryzyka: zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności finansowej, na jakie narażona jest jednostka, b) przyjętych przez jednostkę celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń.

W praktyce sprawozdania z działalności dostarczają nie rzadko równie istotnych informacji co sprawozdania finansowe, na przykład o ryzykach przedsiębiorstwa lub o źródłach przychodu.

Przejdź do czytnika

Raport dostępny jest za darmo, można go pobrać w wersji PDF

Odczytaj e-sprawozdanie finansowe