Poradnik

Jak obliczyć wskaźniki do informacji o cenach transferowych (TPR-C lub TPR-P)?

Serwis mojeanalizy.pl przygotował dla Państwa darmowy moduł automatycznie liczący wymagane wskaźniki finansowe do wpisania do sekcji D informacji o cenach transferowych TPR. Aby obliczyć wskaźniki wystarczy tylko wczytać zatwierdzone sprawozdanie finansowe do naszego czytnika XML.

Niniejszy tekst dotyczy informacji TPR-C(2) i TPR-P(2) według wzorów obowiązujących za 2019 r.

Wskaźniki finansowe w informacji o cenach transferowych (TPR-C / TPR-P)

W ramach sprawozdawczości TPR podmioty zobowiązane raportują m.in. informacje o wartości wskaźników finansowych podmiotu, którego dotyczy informacja TPR.

Sposób obliczania wskaźników do informacji o cenach transferowych (TPR-C lub TPR-P) określany jest przez objaśnienia stanowiące załączniki do odpowiednio Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2487) lub Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2515) – dalej określane jako „Rozporządzenia TPR”).

Kalkulator wskaźników finansowych do informacji TPR-C i TPR-P

Serwis mojeanalizy.pl przygotował dla Państwa darmowy moduł automatycznie liczący wymagane wskaźniki finansowe do wpisania do sekcji D informacji o cenach transferowych TPR. Aby obliczyć wskaźniki wystarczy tylko wczytać zatwierdzone sprawozdanie finansowe i przejść do zakładki „Ceny transferowe” w menu „Wskaźniki” po lewej stronie ekranu.


Według jakich wzorów należy obliczyć wskaźniki w sekcji D informacji TPR?

Wskaźniki finansowe na potrzeby cen transferowych wpisujemy w sekcji D informacji TPR („Dodatkowe dane podmiotu, dla którego jest składana informacja”) po uprzednim wyborze rodzaju podmiotu. Wskaźniki do obliczenia różnią się w zależności od rodzaju podmiotu.

Wskaźniki – inny podmiot

W przypadku podmiotów innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji należy podać wartość następujących wskaźników: 1) marża operacyjna, 2) marża zysku brutto, 3) rentowność aktywów, 4) rentowność kapitału własnego.

Formuły do obliczenia wskaźników poniżej.

Marża operacyjna

Wariant porównawczy RZiS


Wariant kalkulacyjny RZiS


Marża zysku brutto

Wariant porównawczy RZiS


Wariant kalkulacyjny RZiS


Rentowność aktywów



Rentowność kapitału własnego

Banki

W przypadku banków należy podać wartość następujących wskaźników: 1) marża odsetkowa netto, 2) koszty/dochody, 3) rentowność aktywów, 4) rentowność kapitału własnego.

Marża odsetkowa netto



Koszty/dochody



Rentowność aktywów



Rentowność kapitału własnego

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji

W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należy podać wartość następujących wskaźników: 1) rentowność działalności technicznej, 2) rentowność sprzedaży, 3) rentowność aktywów, 4) rentowność kapitału własnego.

Rentowność działalności technicznej



Rentowność sprzedaży



Rentowność aktywów



Rentowność kapitału własnego

Co gdy podmiot nie ma obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego (nie ma danych do kalkulacji wskaźników)?

Sposób postępowania w przypadku, w którym podmiot, dla którego należy dokonać kalkulacji wskaźników w sekcji D informacji TPR, nie ma obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego (np. zakład zagraniczny niebędący oddziałem), został opisany w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na najczęstsze pytania z 30 września 2020 r. (dokument ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi ani interpretacji ogólnej ani wyjaśnień przepisów prawa podatkowego).

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa przedstawionym w ww. dokumencie w celu obliczenia wskaźników podmiot powinien wy­korzystać posiadaną dokumentację rachunkową lub podatkową. W braku takiej możliwości w polach dotyczących wartości wskaźników w sekcji D informacji TPR należy wpisać wartość 0 (zero) i zawrzeć stosowne wyjaśnienia w tym zakresie w sekcji F („Dodatkowe informacje”), w której można zamieścić komentarze i wyjaśnienia do danych zawartych w innych sekcjach informacji TPR.

Jak obliczyć wskaźniki do informacji TPR dla jednostek stosujących międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR / MSSF)?

Wskazówki odnośnie sposobu obliczenia wskaźników finansowych w sekcji D informacji TPR dla jednostek stosujących międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (MSR / MSSF) zawierają odpowiedzi Ministerstwa Finansów na najczęstsze pytania. Stosownie do nich „W przypadku, gdy podmiot nie dysponuje danymi na potrzeby obliczenia wskaźników zgodnie z formułami wskazanymi w pkt 3 objaśnień do rozporządzenia TPR, należy zastosować formuły możliwie najbardziej zbliżone, obliczone w oparciu o korespondujące pozycje sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSSF […]. W przypadku MSSF w tym celu można pomocniczo posłużyć się również formułami wskazanymi w pkt 5.3.2_4 objaśnień do rozporządzenia TPR (Wskaźniki rentowności oparte o dane międzynarodowe).”

Wskaźniki rentowności oparte o dane międzynarodowe z Rozporządzeń TPR przedstawiają się następująco:

Narzut EBIT



Marża EBIT



Rentowność kapitału własnego

Oblicz wskaźniki do TPR przy użyciu naszego kalkulatora. Wystarczy wczytać e-sprawozdanie w pliku XML/XAdES.

Raport dostępny jest za darmo, można go pobrać w wersji PDF

Przejdź do czytnika XML