Wskaźnik płynności szybkiej (ang. Quick Ratio) pokazuje w jakim stopniu jednostka jest w stanie pokrywać swoje zobowiązania krótkoterminowe z posiadanych środków pieniężnych, należności krótkoterminowych, przeznaczonych do obrotu papierów wartościowych i innych inwestycji krótkoterminowych (tj. aktywów obrotowych, które najprościej upłynnić bez konieczności sprzedaży zapasów).
Inne nazwy wskaźnika to:
Interpretując wskaźnik Quick Ratio zaleca się porównanie wyników wskaźnika płynności szybkiej ze wskaźnikiem płynności bieżącej. W sytuacji, gdy oba wskaźniki pozostają w zalecanych poziomach a różnica między nimi jest niewielka, może świadczyć to o efektywnym gospodarowaniu zapasami w firmie. Gdy rozpiętość między wskaźnikami jest znaczna, z reguły oznacza to wysoki stan zapasów – zaleca się wówczas sprawdzenie struktury zapasów, na przykład czy problemem są niezagospodarowane materiały, półprodukty i produkty w toku, czy też przedsiębiorstwo ma produkty gotowe o znacznej wartości, których nie może sprzedać.
Wskaźnik płynności szybkiej liczy się według następującego wzoru:
Jeżeli posiadają Państwo e-sprawozdanie finansowe wskaźniki płynności mogą zostać łatwo obliczone przy pomocy naszego automatycznego kalkulatora. Wystarczy tylko wczytać plik XML lub XAdES ze sprawozdaniem finansowym spółki i kliknąć w „Płynność” po lewej stronie ekranu.
Kalkulator wskaźników finansowych mojeanalizy.pl nie będzie w stanie obliczyć wskaźnika płynności szybkiej dla przedsiębiorstw finansowych oraz dla jednostek stosujących uproszczenia w sprawozdawczości. W przypadku wykrycia wewnętrznych sprzeczności w sprawozdaniu wskaźnik również nie zostanie obliczony.