Duża ilość polskich przedsiębiorstw publikuje oficjalne dane na temat wielkości zatrudnienia. Artykuł opisuje, gdzie należy szukać informacji na temat liczby osób zatrudnionych przez daną firmę.
Aby sprawdzić liczbę pracowników zatrudnionych w polskim przedsiębiorstwie:
Pobierz sprawozdanie finansowe interesującego Cię podmiotu z oficjalnej strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Odczytaj pobrane sprawozdanie przy użyciu naszej bezpłatnej przeglądarki.
Pobierz dokument „Dodatkowe informacje i objaśnienia” stanowiący załącznik do sprawozdania.
Znajdź w „Dodatkowych informacjach i objaśnieniach” informację o zatrudnieniu.
Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) są obowiązane do składania sprawozdań finansowych w KRS. W ramach sprawozdań finansowych, w dokumencie pod tytułem „Dodatkowe informacje i objaśnienia”, większość przedsiębiorstw publikuje także informacje o przeciętnym zatrudnieniu w roku obrotowym. Część jednostek przedstawia te dane z podziałem na grupy zawodowe.
W uproszczeniu można zatem powiedzieć, że większość spółek posiadających numer KRS publikuje informacje o zatrudnieniu w dokumencie „Dodatkowe informacje i objaśnienia” stanowiącym załącznik do sprawozdania finansowego.
Krok 1. Znajdujemy numer KRS interesującego nas podmiotu.
Krok 2. Wpisujemy numer KRS w przeglądarce dokumentów finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Krok 3. Pobieramy „Roczne sprawozdanie finansowe” za rok, który chcemy sprawdzić.
Krok 4. Wczytujemy pobrany plik do czytnika e-sprawozdań finansowych.
Krok 5. Otwieramy panel „Informacje dodatkowe” po lewej stronie ekranu (lub inny panel z załącznikami do sprawozdania, np. „Informacje uzupełniające”), szukamy dokumentu z dodatkowymi informacjami i objaśnieniami (często znajdziemy go pod nazwą „Dodatkowe informacje” albo „Noty do sprawozdania finansowego”) i go pobieramy.
Krok 6. Szukamy w pobranym dokumencie informacji o zatrudnieniu w firmie.
Podmioty gospodarcze prowadzące księgowość w oparciu o międzynarodowe standardy rachunkowości publikują informacje o stanie ilości pracowników na innych zasadach. Dotyczy to na przykład spółek giełdowych i międzynarodowych koncernów prowadzących działalność w Polsce.
W takich przypadkach informacji o zatrudnieniu można szukać bądź w sprawozdaniu finansowym bądź w sprawozdaniu z działalności. Oba dokumenty powinny się znajdować na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Nie wszystkie sprawozdania mają załącznik z informacją o ilości zatrudnionych pracowników. Dodatkowo nie każda firma prowadząca działalność w Polsce ma obowiązek publikowania takich danych w KRS. Informacji o zatrudnieniu nie poznamy zatem co do zasady w przypadku:
Sprawozdania finansowe dostarczają wielu przydatnych informacji na temat stanu przedsiębiorstwa. Na stronie mojeanalizy.pl udostępniliśmy wiele darmowych narzędzi, które umożliwiają bliższe poznanie kondycji finansowej firm. Na przykład w zakładce „Struktura RZiS” możemy się dowiedzieć, że w 2019 r. Poczta Polska S.A. ponad połowę swoich kosztów działalności operacyjnej wydała na wynagrodzenia, wypracowując 1,5 mln zł zysku na sprzedaży, natomiast na usługi obce tylko 15%.
Gdybyśmy sprawdzili np. sprawozdanie finansowe InPost S.A. zauważylibyśmy, że spółka ta ma dominujący udział w kosztach usług obcych, natomiast wynagrodzenia stanowią zaledwie kilka procent. Wynika z tego, że Poczta Polska zatrudnia na podstawie umów o pracę, natomiast InPost unika takiej formy współpracy i preferuje zatrudnianie na umowach o dzieło lub umowach zlecenia.